directadmin
Domain (Alan Adı) Almak

Domainler, internet üzerinde kendinizi ifade etmenin tek yoludur. Bir domain 2 bölümden oluşur: isim ve uzantı. İsim sizin veya web sitenizin bir tanımıdır (örneğin, arareklam.net’teki “arareklam” ismi). Uzantı ise, domain’in kategorisini temsil eder. Örneğin: .com uzantısı “commercial” yani “ticari”; .net uzantısı “network” “ağ” vb… Şu anda birçok uzantı mevcut: biz (iş), info (kaynak siteler), us (Amerikan siteleri), ca (Kanada siteleri) gibi… “www” ise, sitenizin yer aldığı sunucu tarafından otomatik olarak yerleştirilir ve domain adının bir parçası değildir.

Bir domain’i, başvuru yapmadan kullanamazsınız. Ayrıca, birinin daha önceden kayıt yaptırdığı bir domain için de başvuru yapamazsınız. Kayıt işlemleri oldukça kolaydır:

  1. Bir domain’e ve uzantısına karar verin.
  2. Kayıt olmak için başvurun ve kayıt olun.
  3. Domain adınız için bir host (barındırıcı) bulun.

Bir domain ve uzantısını bulmak oldukça zor olacaktır, çünkü birçok domain birileri tarafından alınmıştır, özellikle de .com uzantılı olanlar. www.domainisminiz.com adresini ziyaret ederek, kullanımda olmayan domain’leri ücretsiz olarak belirleyebileceğiniz bu hizmetten yararlanmanızı tavsiye ederiz. Sitenizin içeriği ile ilgili bir iki kelime kullanarak, birileri tarafından alınmamış olan domain’lere göz atabilirsiniz.

İnternet üzerinde, kayıt olmanıza yardımcı olacak birçok site var. Bir arama motoruna “domain ismi” yazın; birçok sonuçla karşılaşacaksınız. Tabi size istediğiniz uzantıyı sağlayabilecek olanları seçmelisiniz. Örneğin hepsi “.cc” uzantısını satmıyor olabilir. Karşılaştırma yapmak iyi olacaktır, çünkü domain kaydı yapan şirketler arasında büyük fiyat farkları olabilir. Domain’ler kiralıktır ve kayıt olurken yaptığınız ödeme, genellikle o domain adının bir yıl boyunca size ait olmasını sağlar.

Bir domain için kayıt olduktan sonra, bir hosting’e ihtiyacınız olacak. Domain sadece adrestir; yani bir sunucudaki dosyaları belirler. Hosting şirketleri, internet sunucuları sağlar, bu da web sitenizin konumlanacağı yer anlamına gelmektedir. Eğer herhangi bir arama motoruna “web hosting” yazarsanız, birçok sonuç elde edersiniz. 

Eğer domain adında hala kararsızsanız, web hosting şirketiniz bu konuda size yardım edecek en iyi kaynaktır. Çoğu şirket, domain kaydı sürecinde de size yardımcı olabilir.

hosting